Arap Baharı IŞİD’i doğurdu22 Eylül 2014 - 12:48, Pazartesi


Tıpkı Afganistan'da olduğu gibi, dünyanın 80 ülkesinden on binlerce ruh hastası cihatçı Türkiye üzerinden Suriye'ye taşındı ve Esad'a karşı savaşsınlar diye eğitilip silahlandırıldı

 

2010 sonunda Tunus'ta başlayan ayaklanmalar hemen peşinden Mısır'a sıçradı. Libya'da ise ayaklanma bazı Arap ülkeleri ve NATO'nın kışkırtması ile başlatıldı. Kısa süre sonra Tunus ve Mısır'da 30 yıllık ABD işbirlikçisi Bin Ali ve Mübarek devrildi. Libya'da NATO ülkeyi işgal ederek Kaddafi'yi öldürttü. Bugün 6 milyon nüfusu olan Libya'da en az 200 bin silahlı kişi birbiri ile savaşıyor. Aşiretler, ordu, Kaddafi'nin adamları ve çeşit çeşit radikal İslamcı terör örgütleri...

‘Ilımlı İslam’ projesi sonuç vermedi
Yemen'de ise Körfez ülkeleri ile batının arabuluculuğu sonucu ülkeyi 30 yıl yöneten Ali Abdullah Salih suikast sonucu ağır yaralandıktan sonra istifa etti. Kızıl Denizin Güney giriş-çıkışını kontrol eden Yemen'de Ordu, Kaide'ciler, Müslüman Kardeşler destekli Aşiretler, güneydeki ayrılıkçılar ve Şii Husiler birbirini boğazlıyor. Türk Medya'sının hiç ilgilenmediği Yemen bu coğrafyanın kilit ülkelerinden biridir. 30 yıldır iç savaş yaşayan Somali'de durum bundan farklı değildir. Ama olsun ABD ve batılı müttefikleri 'Arap Baharı' denilen tezgah sonucu Müslüman Kardeşler ve onların farklı tondaki müttefiklerini Tunus, Mısır, Libya, Yemen ve Fas'ta iktidara taşıdı. İktidar olmanın avantajlarını çok iyi kullanan Kaide ve benzeri grupların militanları her türlü silaha sahip oldular. Libya'nın NATO işgali sürecinde talan edilen Kaddafi'nin tüm silah depoları bu grupların eline geçti. Kaide ve benzeri İslamcı gruplar çok güçlü olmuştu. Siyasal İslamcı söylemleri dillendirenler ise büyük moral bulmuştu. Dönemin Başbakanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu hemen harekete geçmişti. Onlara göre Müslüman Kardeşler Türkiye önderliğinde bölgeye hakim olacaktı. Bu söyleme ABD ve müttefikleri de sahip çıkmıştı. Görünürde 'ılımlı İslami' hareketler ile işbirliği yapılabilirdi. ABD yıllardır yerini bildiği ama sesini çıkarmadığı Bin Ladin'i 11 Mayıs 2011'de Pakistan'da öldürdü. ABD radikal Kaidecileri zayıflatarak İslamcıları ılımlı çizgiye çekilebileceğini hesaplanıyordu. Çünkü Bin Ladin'in yerine gelen Kaide lideri Zavahiri'nin fazla karizması yok ve Mısır'ın yeni Başkanı Muhammed Mursi'nin de yakın dostu idi. Mursi sık sık Zavahiri ile telefon ile görüşüyor ve olası işbirliği olanaklarını konuşuyordu. Üstelik Zavahiri'nin kardeşi Muhamed Zavahiri Mısır Müslüman Kardeşlerin yönetiminde idi. Ancak İslamcılar açısından bunca olumlu gelişmeye rağmen istenilen kesin sonuç alınamıyordu. Çünkü herşeye rağmen İslamcılar bölgenin en önemli ülkesi Suriye'de iktidara gelemiyordu.

‘Ruh hastası’ cihatçılar taşındı
Suriye Dostları Grubu adı altında örgütlenen 100 kadar ülke bu çeşit çeşit İslamcılara destek vermek için toplantı üzerine toplantı yapıyordu. Her seferinde Suriye'de Esad'a karşı savaşan ve sayıları bini geçen silahlı gruplara destek ve yardım kararları alınıyordu. Bu destek ve yardım her türlü hafif ve ağır silahları, milyarlarca doları, her türlü lojistik desteği, Arap Birliği, İslam Konferansı ve BM'de Esad'a karşı kararları ve daha birçok provakativ saldırgan tutum ve davranışları kapsıyordu. Ama en önemlisi dünyanın 80 ülkesinden on binlerce ruh hastası cihatçı Türkiye üzerinden Suriye'ye taşındı ve Esad'a karşı savaşsınlar diye eğitilip silahlandırıldı. Tıpkı Afganistan'da olduğu gibi… Başlangıçta bu ruh hastaları farklı gruplara katılıyor ve türlü türlü katliamlar yapıyorlardı. Bunun üzerine Kaide lideri Zavahiri bazı adamlarını Suriye'ye göndererek 2011'in sonunda Kaide'nin Suriye kolu olarak Nusra'yı kurdurdu. Colani örgütün lideri oldu. Bu sırada Kaide'nin Irak kolu olarak Irak İslam Devleti'nin militanları Suriye'nin Irak'a yakın bölgelerinde savaşıyorlardı.

‘Devrimci Sünni Güçler’
Irak İslam Devleti, Nusra ve Türkiye'de kurulan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve bu gruplara yakın yüzlerce örgüt elele verip Esad'a karşı savaşıyordu. 100 ülke de onlara her alanda sınırsız yardım ediyordu . Dünya tarihinde böyle bir olay yaşanmamıştı. Rusya, Çin ve İran'ın desteğini alan Esad direniyordu . Esad direndikçe silahlı gruplar ve onlara destek veren ülkeler kendi aralarında kavga etmeye başladı. Bu arada Esad direnince Mısır'da askerler Müslüman Kardeşler ve Mursi iktidarına son verdi. Suriye konusunda AKP'nin en önemli müttefiği Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri darbeci General Sisi'ye destek verdi. Erdoğan çok kızmıştı çünkü bölgesel liderlik projesi çökmüştü. Erdoğan'ın bölgede bir tek dostu kalmıştı o da Elcezire televizyonunun sahibi Katar Emiri Şeyh Hamed ve oğlu Temim. Amerikan üsleri 11 bin kilometre karelik Katar'ın her yerinde ama Emir hazretleri ABD'ye kafa tutuyor ve  Musul'u işgal eden IŞİD ve müttefiklerine 'Devrimci Sünni Güçler' diyor. Emir hazretlerinin ey iyi dostu ABD'deki Yahudi lobileri ama Elcezire televizyonu Hamas'ı sahipleniyor. Ankara'nın bölgedeki tek müttefiği olan Katar pis oyunları oynarken Suudi Kral Abdullah Suriye muhalefetini temsil eden ve merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Koalisyon Yönetimi'ni ele geçirmiş ve Müslüman Kardeşleri destekleyen Türkiye ile Katar'ın etkinliğine son vermişti. Bununla yetinmeyen Kral IŞİD ve Türkiye'nin desteklediği Nusra ve Müslüman Kardeşleri terörist örgüt ilan etti. Suriye içinde ise  tam bir kargaşa yaşanıyordu. Nisan 2013'te Irak Şam İslam Devletini kurduğunu ilan eden Bağdadi Nusra'nın lideri Colani'ye 'Gel bana katıl' dedi.  Buradaki Şam kelimesi Arapça'da yalnızca Suriye'yi değil Suriye ile birlikte Ürdün, Filistin, Lübnan ve Toros dağlarının aşağısını kapsıyor. Colani, Bağdadi'nin önerisini kabul etmedi ve Kaide'nin lideri Zavahiri bu birleşmeye karşı çıktı. Bağdadi ise her ikisini dinlemeyerek savaşa devam etti.

Bağdadi’nin yükselişi
Türkiye üzerinden Suriye'ye giren ve ' Alevi Esad, ona destek veren kafir Şii İran ve Hizbullah ile komünist Rusya'ya karşı ' savaşma yemini eden binlerce yabancı cihatçı katliamları ile giderek ünlenen Bağdadi liderliğindeki örgüte katılıyordu. Giderek güçlenen Bağdadi başlangıçta Nusra ve ÖSO ile yan yana savaşıyordu. Bu birliktelik sonucu hep beraber Mart 2013'te Rakka ve çevresinde bir çok köy ve kasaba işgal edildi. Kısa bir süre sonra Bağdadi'nin adamları Nusra, ÖSO ve diğer gruplara savaş ilan ederek bu bölgeleri tek başlarına kontrol etmeye başladılar. Ama esas kavga Ekim 2013'te başladı. Çünkü IŞİD militanları ÖSO ve Nusra'nın Kilis karşısındaki bölgede bulunan büyük silah depolarını basarak burada bulunan tüm ağır ve hafif silahları alıp götürdüler. Bundan dolayı taraflar arasında çok kanlı savaşlar başladı. Şimdiye kadar bu kavgada iki taraftan en az 10 bin kişi öldü.

'Alevi ve Şiileri öldürmek helaldir' 
IŞİD sürekli güçleniyordu. Arap ve İslam ülkelerdeki yardım ve bağış kampanyalarından IŞİD'e milyonlarca dolar ulaştırılıyordu. Çünkü bağışçılar açısından 'IŞİD Sünniler adına kafir Alevi ve Şiilere karşı savaşıyordu'. Bunun fetvasını yüzlerce din adamı televizyon ve sosyal medya üzerinden veriyordu. Bu adamların başında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf Kardavi var. Ona göre 'Alevi ve Şii'leri öldürmek helaldir'. Bu coğrafyada Kardavi ve IŞİD gibi düşünen, onlar gibi davranabilen ve IŞİD'çi olma potansiyeli taşıyan en az 100 milyon insan var. Böyle bir moral ile IŞİD militanları Suriye'nin Irak ve Türkiye sınırına yakın şehir, kasaba ve köyleri ele geçirdi. ÖSO, Nusra ve IŞİD'e karşı savaşan PYD ve onun silahlı gücü YPG artık çok güçlenmiş IŞİD ile karşı karşıya kalmıştı. Üstelik IŞİD son Kobani ( Aynelarab) saldırısı ile Kürt bölgesini tamamen kuşatmak istediğini çok net anlatmaya çalışıyor. IŞİD ayrıca Fırat'ın Suriye'ye girdiği noktada bulunan Cerablus kasabası ve doğusunda bulunan 150 kilometrelik sınır çizgisinde Türkiye'ye komşu olmak istiyor. IŞİD ayrıca Milliyetçi ve İslamcı söylem ile 'Komünist Kürtlerin' kontrolündeki Rojova denilen Batı Kürdistan bölgesini tümü ile kendi İslami devletine katacağını söylüyor. IŞİD gücünün buna yeteceğini düşünüyor. Çünkü Musul ve Irak'ta bazı şehirlerin işgali sırasında hayal edilemeyecek miktarda silah ve askeri malzemeye el koymuştu. Militan sayısı ise hızla artıyordu.


İşte tam bu sırada IŞİD Türk rehineleri bırakıyor.
IŞİD, ‘Devletimiz ve Türk devleti arasında dışişleri bakanlıkları düzeyinde yapılan görüşmeler sonucu rehineler Türk tarafına teslim edilmiştir. Anlaşma her iki tarafın yararınadır' diye bir açıklama yaptı.
IŞİD kaynaklarına da dayanarak Arap medyası Katar ve Iraklı Sünni aşiretlerin arabuluculuğuna dikkat çekiyor ve anlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son Katar ziyaretinde sağlandığını yazıyor. Musul işgali sürecinde IŞİD'in müttefiki olan Sünni aşiretleri etkileyen iki kişi var. Birincisi terörle yargılanıp idama mahküm olan ve  İnterpol'ün kırmızı bültenine rağmen İstanbul'da ikamet eden Irak Cumhurbaşkanı eski yardımcısı Tarık Haşimi . İkincisi ise Musul'un işgalinde IŞİD'e yardım ettiği söylenen Irak Parlamentosu eski başkanı Usame Nuceyfi.
Arap medyasına göre Erdoğan, Davutoğlu ve Katar Emiri'nin de dostu olan bu kişiler rehineler konusunda en önemli rolü oynadılar. Türk vatandaşlarının Musul'da rehin alındığı 10 Haziran'dan bu yana seslerini çıkarmayan Nuceyfi ve Haşimi her nedense geçen süre içinde müttefik IŞİD'e gidip 'Burak şu Türk rehineleri' demediler.

Belki de uygun zamanı bekliyorlardı!
Arap medyasına göre serbest bırakılan Türk rehineler karşısında Türkiye'de tutuklu IŞİD yandaşları serbest bırakılacak, dışardan Türkiye'ye gelip Suriye'ye girmek isteyen IŞİD militanları rahatsız edilmeyecek, acil durumlarda IŞİD militanları Türkiye'de tedavi görmeye devam edecek, sınır bölgelerinde IŞİD ile PYD arasındaki savaşa Türkiye karışmayacak ve son olarak Türkiye, Batı ile birlikte IŞİD'e karşı savaşta hiçbir şekilde taraf olmayacak. Tüm bunların yerine getirilmesi durumunda rehineleri serbest bırakan IŞİD kendi inancına aykırı olmasına rağmen Türkiye'ye ait ve Suriye sınırları içinde bulunan Süleyman Şah Türbesine

dokunmayacak, orada bulunan 25 Türk askerini koruyacak ve nöbet değişimine izin verecek.
 Oysa IŞİD Suriye ve Irak'ta işgal ettiği şehirlerde bulunan kilise, mezar, türbe ve benzeri tüm ibadet yerlerini yıkmıştır.
IŞİD ile Ankara'nın anlaşması ile ilgili bu ve benzeri bilgileri veren Arap medyası her iki taraf arasında temelde ciddi sorunlar bulunmadığına dikkat çekiyor. Çünkü IŞİD militanlarının büyük bölümü dünyanın dört bir tarafından Türkiye'ye gelmiş ve buradan Suriye'ye girerek IŞİD'e katılmıştır. Ayrıca NATO ve Arap ülkelerinin Suriye'de savaşan gruplara gönderdiği tüm silah ve askeri malzeme Türkiye üzerinden ulaştırılmıştır. IŞİD, Rakka ve Deyrezor bölgesindeki kuyulardan çıkardığı petrolü kaçakçılar üzerinden Türkiye'de satıyor. Bu arada IŞİD sempatizanı ve sayıları ile ilgili farklı rakamların bulunduğu yüzlerce ya da binlerce Türkiye vatandaşı çok kolay bir şekilde sınırdan geçerek IŞİD'e katılıp Suriye ve Irak'ta savaşıyor ya da oralarda yaşıyorlar.
Özetle Arap ve Batı medyasının son zamanlarda sık sık gündeme getirdiği konular hatırlanırsa rehineler ile ilgili anlaşmanın ne kadar kolay olduğu anlaşılacaktır.
Önemli olan neyin ne karşılığında yapıldığının kamuoyu tarafından bir an önce bilinmesidir.
Çünkü bu coğrafyada hiçbir şey gizli kalmaz, kalmıyor.
Hele hele konumuz IŞİD ise! Hüsnü MAHALLİ

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/arap-bahari-isidi-dogurdu-h61689.html

Bu haber toplam 1680 defa okundu. Bu haber toplam 0 defa facebook`da paylaşıldı.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

 

                                          

 

Haber Yorumları

BURHANETTİN ÖNER11 Haziran 2018 - 18:03, Pazartesi

HAYIRLI OLSUN. EMEĞİ GECENLERİ CANI GÖNÜLDEN KUTLARIM. BAYRAM ÖNCESİ ÇOK ÇOK İYİ OLDU.HİZMETE DEVAMMMM... Habere Git..

sakaryalı7 Haziran 2018 - 17:01, Perşembe

boşuna anlatmayın 15 temmuzdaki tepkisizliğini kimseye anlatamaz Aydoğan ARSLAN ne kadar eminsin babanın kızımı bu kadar eminsin Habere Git..

İshak şen7 Haziran 2018 - 15:34, Perşembe

Allah bu birlik ve beraberliğinizi daim etsin. Ferizli Devlet Hastanesinde bir aile ortamı oluşturulan bu yemeği tertip edenlere teşekkür ederiz. Habere Git..

ak saçlı6 Haziran 2018 - 16:58, Çarşamba

SALDIR tektek cevap vermeye gerek yok aslında fesatlığınızdan öleceksiniz neredeyse kıskananlar çatlasın ne diim Habere Git..

SALDIR5 Haziran 2018 - 13:34, Salı

Saldır aksaçlı fatihin fedaisi karamurat; Allah kimseyi yanışı savunacak zelilliğe düşürmesin. Habere Git..

ak saçlı3 Haziran 2018 - 20:26, Pazar

YORUMCU YORMA SEN KENDİNİ CADDEYİ TRAFİĞE KAPATTILAR VATANDAŞA DEĞİL YOKSULA UNDA TOPLADI GÖNDERDİLER BU ŞATAFATLI BİR GÖSTERİ DEĞİL GÖNÜL SOFRASI İNSANLARI SENEDE BİR GÜN BİR ÖĞÜN DE OLSA BİR ARAYA GETİRMEKTİR MESELA BEN HİÇ AYNI SOFRAYA OTURMAYI TAHMİN BİLE EDEMİYECEĞİM İNSANLARLA AYNI SOFRAYA OTURUP İFTAR AÇTIK ÖNCESİNDE HOŞ SOHPETLER ETTİK NE DİR KARDEŞİM SİZİN BU İKTİDAR DÜŞMANLIĞINIZ MUHALEFET YAPMANINDA BİR DOZU VAR SİZ O DOZU İYİCE SANA VE HİÇ BİR ESNAFA KİMSENİN EZİYET VERDİĞİ YOK ŞATAFATA GELİNCE BEN O İFTARDA ŞATAFAT FİLAN GÖRMEDİM İŞİNE BAK İŞİNE Habere Git..

Iftar3 Haziran 2018 - 15:51, Pazar

Iki yil yagmurdan olmadi iptal edildi.bu seferde dedinizki hava durumunu takip etmedinizmi buyuksehirin bu ilceye ne kasti var...niye iftar yapilmiyor.simdi yapildi yine elestiri... size batan bence Ahmet Soguk.hasetinizden catlayin sayin muhalefet. Habere Git..

Yorumcu2 Haziran 2018 - 10:43, Cumartesi

Oy aksaçlı dayım benim. Ben bir esnafım. O haber sitesine mesaj yazanlardan biride benim. Güzel olan ne? Benim yolumu kestiği mi? Bu şehrin bende vatandaşıyım. Bende vergi veriyor çocuk bakıyor, ticaret yapmaya çalışıyorum. Dün insanların maneviyesine dokunup yoksula un toplayacaksın, bugün iftar diye yolu caddeyi sokağı bir gün önceden keserek şatafat gösteri yapacaksın. Yapacaksan yap ta bana eziyet verme kardeşim. Varsa zerre kadar hakkım ki vardır helal etmiyorum. Napçan şimdi aksaçlı dayı? Lakin sizler alıştırıldınız yanlı yalaka basına başkası sizi kesmiyor. Habere Git..

ak saçlı2 Haziran 2018 - 08:49, Cumartesi

SAYIN EDİTÖR İPTAL EDİLMEDEN ÖNCEKİ SENELERDEDE BİR GÜN ÖNCEDEN YANİ BİRGÜN ÖNCE İFTARDAN SONRA CADDE KAPATILIYORDU YANİ ŞU GÜZELİM ORGANİZASYONA ÇAMUR ATMAK İÇİN HABER YAPIYORSUNUZ ONDAN SONRADA BEN HABER YAPTIM BEN HABERCİYİM DİYE GEÇİNİRSİNİZ ÇOK GÜZEL BİR ORGANİZASYON OLDU TABİİ BAZI EKSİKLERİ OLDU AMA OLAĞAN ŞEYLER KUSURSUZ OLACAK DİYE BİRŞEY YOK BENCE MUHALEFET YAPACAĞINIZA,SİYASET YAPACAĞINIZA HABER YAPĞIN HABER BİZ BURAYI HABER SİTESİ OLARAK GÖRÜYORUZ ÇÜNKÜ FARKLI BİR SİTEYSE SÖYLEYİN ONA GÖRE GİRELİM BİZDE BU SİTEYE GERÇİ ŞİMDİ SEN BU YORUMU YAYINLAMASSIN ODA VAR İSTER YAYINLA İSTER MESAJ OLARAK KABUL ET Habere Git..

BURHANETTİN ÖNER29 Mayıs 2018 - 18:42, Salı

SAYIN KAYMAKAMIMIZ. HOŞ GELDİNİZ.GÖREV YERİNİZ HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH.KUTLARIZ. Habere Git..

ferizli Küçük Sanayi29 Mayıs 2018 - 12:30, Salı

Vekil Kaymakam bey Hoş Geldiniz hayırlı olsun yeni görev yeriniz Habere Git..

ferizli Küçük Sanayi29 Mayıs 2018 - 12:30, Salı

Vekil Kaymakam bey Hoş Geldiniz hayırlı olsun yeni görev yeriniz Habere Git..

Helal28 Mayıs 2018 - 23:52, Pazartesi

Helal olsun neden satıyorlar ama üniversite yapıyorlar satıyorlar akgölü yaptılar satmadan neler yaptılar onlar zaten belli kapalı pazarları bile var utan Ferizli sattınız satılan yerlerin parası bile nerede açıklama bile yok yürü Söğütlü kim tutar seni utan Ferizli milletvekilleri bile yok artık geri adım başladı... Habere Git..

Komsu26 Mayıs 2018 - 17:10, Cumartesi

Ben bu habere cok guldum yahu o parklari bu hale getiren sizin cocuklariniz degilmi maden xok lazim tasla sopayla kirmayacaksiniz komsularimin cicuklari mahvetti o parki sigara icerler parka atarlar evinizi baktiginiz gibi parka bakmissiniz.takim elbise pesinde galiba ne ukalaca bir cumle bir kere dahi gitmemis belediyeye kslkmis sitem diyor.H.C lek adli vatandas... Habere Git..

Kamil Tursucu24 Mayıs 2018 - 10:48, Perşembe

Milletvekili adayları Ferizli ziyareti demişsiniz ancak aslında akp ferizli ilçe başkanlığı ziyareti demeniz gerekiyordu. salı günü geliyorlar pazara ve esnafa uğramadan gidiyorlar gezecek gücü kendilerinde bulamıyorlarmı niye gezmemişler gücü kaybettiklerinin resmidir Habere Git..

Gel Gez22 Mayıs 2018 - 18:49, Salı

Hadi Şimdi Herkese Veda Yemeği Ver Hadi Şimdi Herkesi Gez Öyle yok ordan yazmak ile hadiyin Ayhan sefer üstün bey ve mustaha isen görelim sizleri sahnede siz bu haberi okuyanlar yorum atmayın sakın bulurlar sizleri tamam mı soğuk soğuk vurur yüzünüze korkarsınız rüzgardan.....z.e.k.i.c.e Diymi vatansever ÇOK Yaşa Habere Git..

FERİZLİLİ16 Mayıs 2018 - 17:11, Çarşamba

eee geçikmiş bir vaatti bu cemil bey paraya dayanamaz hemen kabul etmiştir bu müdürlüğü ahmetle birlikte yapılacak yolsuzlukları kapatmaya insan lazım kadroyu yavaş yavaş kuruyolar uyan ferizli uyuma Habere Git..

Kadir Erkaya15 Mayıs 2018 - 15:07, Salı

Muhtarlık görevini layıkı ile yapan,kooperatifçilik,sosyal ve kültürel alanlarda başarılı çalışmalarına şahit olduğumuz Fethi Tokaç kardeşimizin siyasete atılması,eğitimi,bilgi,beceri ve donanımı ile milletçe görev verilmesi halinde belediye başkanlığı görevini-de en iyi şekilde ifa edeceği inancındayız. Habere Git..

Kamil Şenlendirici14 Mayıs 2018 - 11:34, Pazartesi

demek ki, cemil bey temizlik konussunda çok başarılı biri ve başkan bunu biliyor.oyüzden işin ehli addamı oraya koymuş.elinizi vijdanınıza koyunda söyleyin acaba daha önceki dönemlerde neleri temizlemiştir bu adam ve şimdi gene ona ihtiyaç duyuldu Habere Git..

e d e p y a h u13 Mayıs 2018 - 20:10, Pazar

Vay zavallı ferizlim sen hala çöpte debeleniyorsun, tam bir çürümüşlük, şu hale bir bakarmısınız) kimdi o bingöl müydü çok özgür olduğumuzu söyleyen? “Orada yere tüküremezseniz, burada tükürüyorsunuz” hey gidi sefil yavuz, bizim ferizlide yere tükürmeye fırsat yok. Habere Git..

ak saçlı13 Mayıs 2018 - 09:52, Pazar

gerçektende böyle saçmalık olurmu ya her vatandaşın sizin gibi makam arabaları yada şahsi arabaları yokki kaymakamlıkta rahatınızımı kaçırdılarda geçtiniz bu binaya onu anlamadım sayın müdürlerim sayın milli eğitim müdürüm sayın yetkililer azıcıkta vatandaşı düşünün neolursunuz artık be Habere Git..

Sevil12 Mayıs 2018 - 14:56, Cumartesi

Bu çalışmayı yapan müdür müdür Yardımcısı ve yetkili kişileri gerçek ten tebrik ediyorum dolmuş geçmez minibüs uğramaz bir yeri seçmişler çok muazzam orada 10 öğrenci daha kalsın diye düşünen yok ama kendi rahatlarını düşünen şahıslar var benim arabam yok ben oraya nasıl ulaşacağım ben kimin umrundayım ki kaymakamlık binasında rahatları mı bozuluyordu veya bayrak salladığı için mi oradan atıldı acaba diye güşünmüyor değilim yani siz rahatlığınızı değil ferizliyi ferizlinin eğitimini düşünün heee orada yemek hane de var onu okuttuk her öğle de kaymakamlıktan buraya gelmek zor oluyor en iyisi kurumu burYa getirmek daha iyi oluyor dimi tebrikler gerçekten tebrikler Habere Git..

naci10 Mayıs 2018 - 11:23, Perşembe

Naci Kıral bey ne kadar meraklısın sen öyle koskoca komuta nı arkanda bırakmışsın ayıp Habere Git..

Fatih9 Mayıs 2018 - 20:14, Çarşamba

tavuk ciğeri çıksın gerisi önemli değil balığa gidecez ciğersiz olmaz :) Habere Git..

demokles8 Mayıs 2018 - 10:42, Salı

"Temayül yoklamaları demokrasi örneğidir" demokrasi bizim için bir durak, istediğimiz zaman iner, istediğimiz zaman bineriz diyenlerin sergilediği bu demokrasi şölenine hayran kaldık. adapazarında indiler ankarada binerler artık oyları sayarken Habere Git..

İYİ ve Cesur8 Mayıs 2018 - 10:34, Salı

Sayın Başkan çok yerinde tespitler yapmış tebrikler.kendi fetoculuklarını gizlemek isteyenlerin çamur at izi kalsın diyerek yaptığı herşeyi insanlar görüyor. korkutmayla sindirmyle olmaz bu işler. akp önce çözüm süreci ve feto yapılanması için yargı önünde hesap versin .... Habere Git..

sürücü6 Mayıs 2018 - 19:05, Pazar

Allah mesut etsin. ama konvoyundaki araçların bazıları bizi tehlikeye soktu . Lütfen dikkat Habere Git..

Samet ULU6 Mayıs 2018 - 00:00, Pazar

yakışır tebrikler Habere Git..

hem kel hem fotul5 Mayıs 2018 - 21:16, Cumartesi

"Temayül yoklamaları demokrasi örneğidir" oyları Adapazarı'nda kullan Ankara'da say... Adına da demokrasi örneğidir de gerçekten büyük sefalet. Habere Git..

Kamil5 Mayıs 2018 - 09:20, Cumartesi

Genç arkadaşların heyecanı çok güzel de ileri tarihli hedeflerden önce yakın tarih Türkiye ve Ortadoğu hatta Doğu Avrupa’ya bi baksınlar, şimdilerde onları kaldırdıkları gibi öncesinde de bahsettiğimiz diğer ülkeleri nasıl kandırdıklarını görsünler... Biat edecekleri adamlara dikkat etsinler Habere Git..

ne etli ne sütlü4 Mayıs 2018 - 12:21, Cuma

Gerek sakarya gerekse Türkiye ile alakalı hangi öneride bulunmuş ve çözüm sağlamıştır? günlük siyasi kavgalara girmemiş de uzun dönemli hangi çalımlara engel olmaya çalışmıştır. 2015ten bu yana işe yarar en ufak bir gayret ve işi olmuş mudur acaba sayın vekilin? Habere Git..

Muhaefet29 Nisan 2018 - 20:06, Pazar

Şuraya bir yorum birakmak istiyorum... Hayreett dogrusu nasil oldu da insanlarımız eleştiriye gecmedi Habere Git..

ayşegül28 Nisan 2018 - 09:38, Cumartesi

evet ya ilçe başkanlığında çığır açtı zaten .o yüzden görevden alındı .ben anlamıyorum bu insanları .kendilerine yer bulmak için niye bu kadar çırpınıyolar ..yapamadıkları işlerden alınıyor lar ama ak parti onları milletvekili yapar şimdi Habere Git..

AHMET28 Nisan 2018 - 09:35, Cumartesi

ferizli merkez ve tüm ilçelerden otobüs kalkacak mı acaba ??????? Habere Git..

Halil27 Nisan 2018 - 21:49, Cuma

Yani şimdi milletvekili olma zamanı kim bilir belki tutar. Hayde rastgele. Habere Git..

Fakulte22 Nisan 2018 - 16:10, Pazar

Oradaki 6 ila 7 kisi acikogretim mezunu digerleri teknik 2 yillik ferizliye harita ve insaat teknikerlik bolumumu geldi haberimiz yok.bir ceko mezunu digeri muhendislik vay be ferizli meger kampus olmus.zorla tesekkur boyle olur.hep yalan hep dolan bu is nereye kadar yaaa.... Habere Git..

Kaçak yapilar22 Nisan 2018 - 15:22, Pazar

Cok güzel bir hizmette sayın soğuk siyasetinde bu yalanını yapma.personel sana teşekkür etmedi diye topladım fırçami cektim.bide haberde teşekkür ettirdim desene Ferizli artık senin küçük oyunlarını öğrendi...çünkü teşekkür etmek kapasite meselesi. Onlarda bu kapasite yok sayın soğuk.orada lise mezunlarida var.galiba onlarda mezun olacaklar hayırlı olsun..9 ay da senin yalanlarıni dinleyecek vatandaş..sonra anılarda kalacaksin.. Habere Git..

Hakan Tetik21 Nisan 2018 - 15:52, Cumartesi

Ferizli'ye büyük katkısı olacağını düşünüyorum...CHP üyesi olarak yapılan doğru işi alkışlıyorum...Emeği geçenlere teşekkür ediyorum... Habere Git..

Aydın DURMUŞ21 Nisan 2018 - 08:51, Cumartesi

Bir ferizli li olarak ilçemizin yıllardır yolsuzlukla anılması gerçekten çok üzücü bir durumdur lakin buna ortam sağlayan belediye başkanı da sütten çıkmış ak kaşık değildir. dolayısıyla bu konularda (ateş olmayan yerden duman çıkmaz) atasözü aklıma geliyor.açıklamayı okudum ve en sonunda bir şey dikkatimi çekti ey millet akıllı olun beni eleştirmeyin yoksa mahkemelerde sürünürsünüz demek istemiş ya sayın başkan hodri meydan hadi ver mahkemeye... Habere Git..

mustafa20 Nisan 2018 - 21:11, Cuma

Allah razı olsun emeği geçenlerden. İlçemize 4 yıllık fakültenin gelmesi demek ilçemizin geleceğinin daha parlak olduğunu gösterir. hem Osb lerimiz ile uyumlu bir fakülte. Ahmet başkan getirteceğim diyordu. Allah razı olsun. Habere Git..

ali13 Nisan 2018 - 12:59, Cuma

Kırklareli valisi yaklaşmama kararı verildiği saatlerde Kırklareli üniversitesinde başarı hikayeleri anlatıyormuş herhalde bu olayda başarı hikayesi sayılır Orhan Çitçi icin Habere Git..

hhakan13 Nisan 2018 - 12:37, Cuma

vay be eski Ferizli kaymakamı nelerde becermiş hayret halen valilik makamında oturuyor Habere Git..

Ali HARBİ6 Nisan 2018 - 12:38, Cuma

Okulumuz memuru Ali Kasım'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Okul camiası olarak kendisinden çok memnunduk. Kendisi iyilik ve yardımsever insandı. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Geride kalanlara sabırlar versin. Habere Git..

yürrü bee6 Nisan 2018 - 09:30, Cuma

ertan ak.... macırcılık politikası tam gaz devam Habere Git..

farazlı4 Nisan 2018 - 14:06, Çarşamba

Hani Mahmut'u almamışsın yanına... Bu ne pişkinlik yarabbi... Habere Git..

Samet ULU2 Nisan 2018 - 10:38, Pazartesi

Tebrikler Mutluluklar Habere Git..

Samet Ulu28 Mart 2018 - 21:48, Çarşamba

Tebrik ederim evler Ferizli de organize Söğütlü de Habere Git..

YAKUP28 Mart 2018 - 11:13, Çarşamba

SANAYİ OLSU TOPRAK VERİMSİZ Habere Git..

kız tarafı25 Mart 2018 - 16:44, Pazar

Organize sanayi itirazları osb bizim yerlere gelinceye kadar mücadele edeceğiz. biz kızların hakkını devlet bizim hesaplara yatıracak değilmi. yaşasın adalet. Habere Git..

kafamda deli sorular23 Mart 2018 - 15:33, Cuma

milletin zekasıyla alay etmeye devam edin bakalım... iki tane osb diyeceksin bide ardından aşağı sakarya sulama projesi diyeceksin... alakaya maydanoz... ordakilerde kuzu gibi dinleyecek... prensip olarak PLAN lı bir şehir den bahsetmek için sanayi şehri mi, tarım şehri mi olacaksınız karar vermelisiniz.... tarım arazilerini sanayiciye peşkeş çekip sulama projesinden bahsetmek te ne olaki... Ferizlinin gelişmesi için müteahhitler binlerce ferizlide konut yaptı da sn SOĞUK siz ferizli ye ne yaptınız yeni yol mu açtınız, yeni parklarmı yaptınız. Habere Git..

Mustafa ÜSTÜBİ

Gücüne Güvenen Kibirli, Sana Diyorum...

                                          

Arama


Arşivde Ara