Yolda Yürümenin Yolu Yordamı18 Kasım 2015 - 19:35, Çarşamba


Ceyda Arın Üstübi

Yolda Yürümenin Yolu Yordamı

Nezaket kuralları bize açılması zor kapıları açar. Yüksek tahsil yapmamış olsak dahi nazik davranışlarımızdan ötürü çevremizdekiler tarafından iyi yetişmiş biri olarak nitelenebiliriz. “En kibar insan yalnız olduğunda dahi, esnerken eliyle ağzını kapatandır” diye bir söz vardır. Sadece başkalarının yanında nezaket kurallarını uygulamak değil, bu davranışları tabiatımıza geçirmek hedefimiz olmalı. Bu bizim özgüvenimizi ve kendimize olan saygımızı arttırır. Önemsiz gibi görünse de, yolda yürümenin dahi bir yordamı bulunur. Bu konuda toplumda yer edinmiş olan kurallara uymaksa edebimizin göstergesidir. 
Türk filmlerinde izlediğimiz türden, başının üzerine kitap koyarak dimdik bir şekilde yürüme eğitimi alalım demiyoruz elbette. Sokakta/caddede bir yere doğru ilerlerken ya da şöyle bir gezintiye çıktığımızda gözetmemiz gereken bir takım kurallardan bahsediyoruz.

ADIMLARIMIZ KİŞİLİĞİMİZİ YANSITIR 

Beden dili uzmanları insanın yürüyüşü gözlemlenerek karakter analizi yapılabileceğinden bahsediyorlar. Yani atılan adımlar kişiliği ele veren izler taşıyabiliyor. Örneğin hızlı ve dinamik adımlarla yürümek olumlu, yavaş ve ayaklarını sürüyerek yürümek olumsuz bir izlenim bırakıyor. Nitekim sahabe-i Kiram, Efendimiz’in (s.a.v) yürüyüşünden, aciz ve tembel bir kişi olmadığının anlaşılabildiğini belirtiyorlar. Bunun yanı sıra, grup halinde yürürken, grubun merkezinde veya ön safında gitmek, kişinin mevki ve gücünü yansıtıyor ya da lider yapıda bir karaktere sahip olduğuna işaret ediyor.

GÖZ AYAKTA, GÖNÜL ALLAH’TA

Sadatın büyüklerinden Abdulhalik Gücdevani (k.s) Hak yolunda yürüyen kimsenin uyması gereken onbir düsturdan bahseder. Farklı mecazi manalar taşıyan ve Farsça “nazar ber kadem” diye ifade edilen beşinci düsturda, Hak yolcusunun bir yere doğru yürürken bakışlarını yerden ve ayağından ayırmaması tavsiye edilir. Zira insanın gözü tıpkı bir fotoğraf makinesi gibi gördüklerini kaydedip, aklını bunlarla meşgul eder. Çevreye gereksizce bakınmak yerine, önüne bakarak hedefine ilerleyen kişinin gafletten büyük ölçüde korunacağı belirtilir. Böylece kendisini lüzumsuz bakışlardan sakındırıp, iç alemindeki huzur ve sükun halini muhafaza edebilir insan. Bunun yanı sıra tevazu erdemini de kazanır bu düstura uyan kişi. Nasıl ki dimdik ve böbürlenerek yürümek kibrin göstergesiyse, önüne bakarak edepli bir şekilde yürümek de tevazunun göstergesidir. 

YÜRÜRKEN DE KUL HAKKI GÖZETİLMELİ 

Efendimiz (s.a.v) ashabına, “Yola hakkını veriniz” buyurur  Ashap, “Ya Rasulallah, yolun hakkı nedir?” diye sorduklarında Efendimiz (s.a.v) şöyle cevap verir: “Haramdan göz çevirmek, halka eza vermekten kaçınmak, selam verenin selamını iade etmek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak, sorana yol göstermek, mazluma yardım etmektir” buyurur. 

Yolda yürürken önemsemeden yapılabilen davranış hataları, Efendimiz’in “ Halka eza vermemek” sözüyle nasıl da ters düşer. Örneğin, çoğumuzun, yolda sakince ilerlemekteyken, dikkatsiz biriyle çarpışıp ağır bir darbe almışlığı vardır. Üstelik özür dilemeyi bırakın, bir de suçlanıp, önümüze bakmamız konusunda ihtar almış bile olabiliriz bu tip kişilerden. Bunun yanı sıra, hem yürüyüp hem de bağırış çağırış telefonla konuşan kişiler ya da elindeki çikolata kağıdını yere atan çocuğuna duyarsız kalan ebeveynler bize pek de yabancı gelmez. Bir de elindeki çöpü sokağın ortasına bırakıveren büyükler vardır tabi, onlara söyleyecek söz bulmakta zorlanıyoruz doğrusu! 

Benzer manzaralarla karşılaşmamız için dışarıda ufak bir gezintiye çıkmamız yeterli olacaktır. Malumunuz, trafik kuralları yayalar için de geçerlidir, sadece taşıtlar için değil. Oysa bazı aceleci kişiler henüz yayalara kırmızı ışık yanmaktayken sabredemeyip yola fırlar ve gelen arabaları el hareketiyle yavaşlatıp karşıya geçer. Bu son derece alışıldık bir manzara olsa da, bir o kadar tehlikelidir. Bunun yanı sıra, çift yönlü olarak kullanılan merdivenlerde, yukarı çıkılıyorsa da aşağıya iniliyorsa da sağ taraf tercih edilmelidir. Bunu herkes bilir. Fakat bu kuralı umursamayan üç- dört kişilik bir grubun merdivenleri enlemesine kaplayıp, inenleri göğüsleyerek yukarı çıkmaya çalıştıklarını sıkça görebiliriz.

Bu tür davranışlarla öncelikle kul hakkına girildiğinin farkında olunmalı. Özür dileyip helalleşmeden affı olmayan kul hakları, böyle basit gibi görünen durumlarda dahi karşımıza çıkabiliyor. Ve ne yazık ki hatamızın farkına varmış olsak da, gelip geçenlerle helalleşmek pek mümkün olamıyor. 

BUNLARA DİKKAT EDELİM

• Dışarı çıkmadan önce aynaya bakıp üstümüze çekidüzen vermeyi alışkanlık haline getirelim. 
• Yana sallanarak, eller cepte veya eller arkadan bağlı şekilde yürümek bize lakayt bir görüntü verecektir.
• Yolda taşıt yolundan değil kaldırımdan yürümeliyiz. Kaldırım olmayan yerlerde yolun solundan, gelen taşıtların bizi görebileceği şekilde ilerleyelim. 
• Yürürken gideceğimiz yöne doğru bakalım. Yanımızdan geçenlerin arkasından defalarca bakmak edep dışı olarak değerlendirilir. Evlerin camlarına, açık kapılardan içeriye meraklı bakışlarla göz atmayalım.
• Yanımızdakiyle veya telefonla konuşarak ilerliyorsak, ses tonumuzun çevremizdekileri rahatsız etmemesine özen gösterelim.
• Yolda bir tanıdıkla rastlaştığımızda selamlaşmak nezaketimizin göstergesidir. Fakat muhabbetimiz uzayacak gibiyse, yolu tıkamamak için kaldırımın tenha bir bölümüne yönelelim.
• Yolda karşılaştığımız tanıdıklarımıza, “nereye?” sorusunu sormaktan kaçınalım. Gittikleri yeri bize söylemek istemiyor olabilirler. Bu konuda Mücahit bin Ata (rh.a) yolda karşılaştığımız kişiye nereye gittiğini, nereden geldiğini sormamamız gerektiğini söyler. Zira karşımızdaki kişi bize belki doğuyu söyler; hoşumuza gitmez. Belki de yalan söyler; buna da onu biz sevketmiş oluruz. 
• Yoldan gelip geçenlerin ayağına basmamaya ve onlara çarpmamaya özen gösterelim.
• Kalabalık topluluklara yaklaşmayıp, sıkışıklığa sebebiyet vermemeye çalışalım. Kalabalık bir yerden geçmek istediğimizde, kibar bir dille özür dileyerek yol istemeliyiz.
• Kalabalık yerlerde beyler, bayanları korumak amacıyla önde yürüyüp, onlara yol açmalılar.
• Beraberimizde pazar arabası, bebek arabası vb. taşıyorsak, gelip geçenleri rahatsız etmemeye çalışalım.
• Yağmurda yürürken, şemsiye ile birlikte oluşturacağımız silindiri göz önüne alarak ilerleyelim. Şemsiyemizle olası kazalara mahal vermeyelim.
• Topluluk halinde yürüyorsak, kaldırımın tümünü işgal etmemek için, en fazla ikişer kişilik gruplar halinde yürümeliyiz.
• Karşıdan karşıya geçerken zor durumda olan yaşlı, çocuk ve özürlülere yardım etmeye çalışalım.
• Efendimiz (s.a.v), “Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır” buyurur. Bize adres soran kişilere, bildiğimize emin olduğumuz mekanları en kolay şekliyle tarif edelim. Bilmese de adres tarif etmeyi seven bir milletin ferdi olarak fikrimiz olmayan yerler konusunda insanları yanlış yönlendirmeyelim. Bırakalım bir bilene sorsunlar. 

PEYGAMBERİMİZ’İN (S.A.V) YÜRÜYÜŞ TARZI NASILDI?

Efendimiz (s.a.v), yürürken hafif bir şekilde öne doğru eğilerek, yokuştan aşağı iner gibi bir tavırla yürürdü. Yolda karşılaştığı kimselere onlardan önce selam verirdi. Yolda yürürken rasgele çevresine bakınmazdı. Önüne nazar buyurur, gideceği yönü hedeflerdi. Bir kimseye yöneleceği zaman sadece mübarek başıyla değil, bütün vücuduyla ona yönelirdi. Kimseye arkasından ve uzaktan seslenmez, konuşacağı kişinin yanına yaklaşıp konuşurdu. Kibirlenir gibi dimdik durup, göğsünü gere gere yürümez, sağına soluna salınmazdı. Yürürken ayaklarını sürümez, ses çıkarıp toz kaldıracak şekilde yere sert vurmazdı. Adımlarını uzun ve seri atmakla birlikte sükunet ve vakar üzere ilerlerdi. Yavaş yürümez fakat koşarcasına hızlı da ilerlemezdi. “Koşarak yürümek müminin değerini düşürür” buyururdu. Buna rağmen, Allah’ın kendilerine bir lütfu olarak, uzun mesafeleri kısa zamanda kat ederdi. Beraberinde gidenler, süratlice yürüdükleri halde O’nun gerisinde kalırlardı.
 

Bu yazı toplam 1885 defa okundu. Bu yazı toplam 0 defa facebook`da paylaşıldı.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

                                          

 

Haber Yorumları

BURHANETTİN ÖNER11 Haziran 2018 - 18:03, Pazartesi

HAYIRLI OLSUN. EMEĞİ GECENLERİ CANI GÖNÜLDEN KUTLARIM. BAYRAM ÖNCESİ ÇOK ÇOK İYİ OLDU.HİZMETE DEVAMMMM... Habere Git..

sakaryalı7 Haziran 2018 - 17:01, Perşembe

boşuna anlatmayın 15 temmuzdaki tepkisizliğini kimseye anlatamaz Aydoğan ARSLAN ne kadar eminsin babanın kızımı bu kadar eminsin Habere Git..

İshak şen7 Haziran 2018 - 15:34, Perşembe

Allah bu birlik ve beraberliğinizi daim etsin. Ferizli Devlet Hastanesinde bir aile ortamı oluşturulan bu yemeği tertip edenlere teşekkür ederiz. Habere Git..

ak saçlı6 Haziran 2018 - 16:58, Çarşamba

SALDIR tektek cevap vermeye gerek yok aslında fesatlığınızdan öleceksiniz neredeyse kıskananlar çatlasın ne diim Habere Git..

SALDIR5 Haziran 2018 - 13:34, Salı

Saldır aksaçlı fatihin fedaisi karamurat; Allah kimseyi yanışı savunacak zelilliğe düşürmesin. Habere Git..

ak saçlı3 Haziran 2018 - 20:26, Pazar

YORUMCU YORMA SEN KENDİNİ CADDEYİ TRAFİĞE KAPATTILAR VATANDAŞA DEĞİL YOKSULA UNDA TOPLADI GÖNDERDİLER BU ŞATAFATLI BİR GÖSTERİ DEĞİL GÖNÜL SOFRASI İNSANLARI SENEDE BİR GÜN BİR ÖĞÜN DE OLSA BİR ARAYA GETİRMEKTİR MESELA BEN HİÇ AYNI SOFRAYA OTURMAYI TAHMİN BİLE EDEMİYECEĞİM İNSANLARLA AYNI SOFRAYA OTURUP İFTAR AÇTIK ÖNCESİNDE HOŞ SOHPETLER ETTİK NE DİR KARDEŞİM SİZİN BU İKTİDAR DÜŞMANLIĞINIZ MUHALEFET YAPMANINDA BİR DOZU VAR SİZ O DOZU İYİCE SANA VE HİÇ BİR ESNAFA KİMSENİN EZİYET VERDİĞİ YOK ŞATAFATA GELİNCE BEN O İFTARDA ŞATAFAT FİLAN GÖRMEDİM İŞİNE BAK İŞİNE Habere Git..

Iftar3 Haziran 2018 - 15:51, Pazar

Iki yil yagmurdan olmadi iptal edildi.bu seferde dedinizki hava durumunu takip etmedinizmi buyuksehirin bu ilceye ne kasti var...niye iftar yapilmiyor.simdi yapildi yine elestiri... size batan bence Ahmet Soguk.hasetinizden catlayin sayin muhalefet. Habere Git..

Yorumcu2 Haziran 2018 - 10:43, Cumartesi

Oy aksaçlı dayım benim. Ben bir esnafım. O haber sitesine mesaj yazanlardan biride benim. Güzel olan ne? Benim yolumu kestiği mi? Bu şehrin bende vatandaşıyım. Bende vergi veriyor çocuk bakıyor, ticaret yapmaya çalışıyorum. Dün insanların maneviyesine dokunup yoksula un toplayacaksın, bugün iftar diye yolu caddeyi sokağı bir gün önceden keserek şatafat gösteri yapacaksın. Yapacaksan yap ta bana eziyet verme kardeşim. Varsa zerre kadar hakkım ki vardır helal etmiyorum. Napçan şimdi aksaçlı dayı? Lakin sizler alıştırıldınız yanlı yalaka basına başkası sizi kesmiyor. Habere Git..

ak saçlı2 Haziran 2018 - 08:49, Cumartesi

SAYIN EDİTÖR İPTAL EDİLMEDEN ÖNCEKİ SENELERDEDE BİR GÜN ÖNCEDEN YANİ BİRGÜN ÖNCE İFTARDAN SONRA CADDE KAPATILIYORDU YANİ ŞU GÜZELİM ORGANİZASYONA ÇAMUR ATMAK İÇİN HABER YAPIYORSUNUZ ONDAN SONRADA BEN HABER YAPTIM BEN HABERCİYİM DİYE GEÇİNİRSİNİZ ÇOK GÜZEL BİR ORGANİZASYON OLDU TABİİ BAZI EKSİKLERİ OLDU AMA OLAĞAN ŞEYLER KUSURSUZ OLACAK DİYE BİRŞEY YOK BENCE MUHALEFET YAPACAĞINIZA,SİYASET YAPACAĞINIZA HABER YAPĞIN HABER BİZ BURAYI HABER SİTESİ OLARAK GÖRÜYORUZ ÇÜNKÜ FARKLI BİR SİTEYSE SÖYLEYİN ONA GÖRE GİRELİM BİZDE BU SİTEYE GERÇİ ŞİMDİ SEN BU YORUMU YAYINLAMASSIN ODA VAR İSTER YAYINLA İSTER MESAJ OLARAK KABUL ET Habere Git..

BURHANETTİN ÖNER29 Mayıs 2018 - 18:42, Salı

SAYIN KAYMAKAMIMIZ. HOŞ GELDİNİZ.GÖREV YERİNİZ HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH.KUTLARIZ. Habere Git..

ferizli Küçük Sanayi29 Mayıs 2018 - 12:30, Salı

Vekil Kaymakam bey Hoş Geldiniz hayırlı olsun yeni görev yeriniz Habere Git..

ferizli Küçük Sanayi29 Mayıs 2018 - 12:30, Salı

Vekil Kaymakam bey Hoş Geldiniz hayırlı olsun yeni görev yeriniz Habere Git..

Helal28 Mayıs 2018 - 23:52, Pazartesi

Helal olsun neden satıyorlar ama üniversite yapıyorlar satıyorlar akgölü yaptılar satmadan neler yaptılar onlar zaten belli kapalı pazarları bile var utan Ferizli sattınız satılan yerlerin parası bile nerede açıklama bile yok yürü Söğütlü kim tutar seni utan Ferizli milletvekilleri bile yok artık geri adım başladı... Habere Git..

Komsu26 Mayıs 2018 - 17:10, Cumartesi

Ben bu habere cok guldum yahu o parklari bu hale getiren sizin cocuklariniz degilmi maden xok lazim tasla sopayla kirmayacaksiniz komsularimin cicuklari mahvetti o parki sigara icerler parka atarlar evinizi baktiginiz gibi parka bakmissiniz.takim elbise pesinde galiba ne ukalaca bir cumle bir kere dahi gitmemis belediyeye kslkmis sitem diyor.H.C lek adli vatandas... Habere Git..

Kamil Tursucu24 Mayıs 2018 - 10:48, Perşembe

Milletvekili adayları Ferizli ziyareti demişsiniz ancak aslında akp ferizli ilçe başkanlığı ziyareti demeniz gerekiyordu. salı günü geliyorlar pazara ve esnafa uğramadan gidiyorlar gezecek gücü kendilerinde bulamıyorlarmı niye gezmemişler gücü kaybettiklerinin resmidir Habere Git..

Gel Gez22 Mayıs 2018 - 18:49, Salı

Hadi Şimdi Herkese Veda Yemeği Ver Hadi Şimdi Herkesi Gez Öyle yok ordan yazmak ile hadiyin Ayhan sefer üstün bey ve mustaha isen görelim sizleri sahnede siz bu haberi okuyanlar yorum atmayın sakın bulurlar sizleri tamam mı soğuk soğuk vurur yüzünüze korkarsınız rüzgardan.....z.e.k.i.c.e Diymi vatansever ÇOK Yaşa Habere Git..

FERİZLİLİ16 Mayıs 2018 - 17:11, Çarşamba

eee geçikmiş bir vaatti bu cemil bey paraya dayanamaz hemen kabul etmiştir bu müdürlüğü ahmetle birlikte yapılacak yolsuzlukları kapatmaya insan lazım kadroyu yavaş yavaş kuruyolar uyan ferizli uyuma Habere Git..

Kadir Erkaya15 Mayıs 2018 - 15:07, Salı

Muhtarlık görevini layıkı ile yapan,kooperatifçilik,sosyal ve kültürel alanlarda başarılı çalışmalarına şahit olduğumuz Fethi Tokaç kardeşimizin siyasete atılması,eğitimi,bilgi,beceri ve donanımı ile milletçe görev verilmesi halinde belediye başkanlığı görevini-de en iyi şekilde ifa edeceği inancındayız. Habere Git..

Kamil Şenlendirici14 Mayıs 2018 - 11:34, Pazartesi

demek ki, cemil bey temizlik konussunda çok başarılı biri ve başkan bunu biliyor.oyüzden işin ehli addamı oraya koymuş.elinizi vijdanınıza koyunda söyleyin acaba daha önceki dönemlerde neleri temizlemiştir bu adam ve şimdi gene ona ihtiyaç duyuldu Habere Git..

e d e p y a h u13 Mayıs 2018 - 20:10, Pazar

Vay zavallı ferizlim sen hala çöpte debeleniyorsun, tam bir çürümüşlük, şu hale bir bakarmısınız) kimdi o bingöl müydü çok özgür olduğumuzu söyleyen? “Orada yere tüküremezseniz, burada tükürüyorsunuz” hey gidi sefil yavuz, bizim ferizlide yere tükürmeye fırsat yok. Habere Git..

ak saçlı13 Mayıs 2018 - 09:52, Pazar

gerçektende böyle saçmalık olurmu ya her vatandaşın sizin gibi makam arabaları yada şahsi arabaları yokki kaymakamlıkta rahatınızımı kaçırdılarda geçtiniz bu binaya onu anlamadım sayın müdürlerim sayın milli eğitim müdürüm sayın yetkililer azıcıkta vatandaşı düşünün neolursunuz artık be Habere Git..

Sevil12 Mayıs 2018 - 14:56, Cumartesi

Bu çalışmayı yapan müdür müdür Yardımcısı ve yetkili kişileri gerçek ten tebrik ediyorum dolmuş geçmez minibüs uğramaz bir yeri seçmişler çok muazzam orada 10 öğrenci daha kalsın diye düşünen yok ama kendi rahatlarını düşünen şahıslar var benim arabam yok ben oraya nasıl ulaşacağım ben kimin umrundayım ki kaymakamlık binasında rahatları mı bozuluyordu veya bayrak salladığı için mi oradan atıldı acaba diye güşünmüyor değilim yani siz rahatlığınızı değil ferizliyi ferizlinin eğitimini düşünün heee orada yemek hane de var onu okuttuk her öğle de kaymakamlıktan buraya gelmek zor oluyor en iyisi kurumu burYa getirmek daha iyi oluyor dimi tebrikler gerçekten tebrikler Habere Git..

naci10 Mayıs 2018 - 11:23, Perşembe

Naci Kıral bey ne kadar meraklısın sen öyle koskoca komuta nı arkanda bırakmışsın ayıp Habere Git..

Fatih9 Mayıs 2018 - 20:14, Çarşamba

tavuk ciğeri çıksın gerisi önemli değil balığa gidecez ciğersiz olmaz :) Habere Git..

demokles8 Mayıs 2018 - 10:42, Salı

"Temayül yoklamaları demokrasi örneğidir" demokrasi bizim için bir durak, istediğimiz zaman iner, istediğimiz zaman bineriz diyenlerin sergilediği bu demokrasi şölenine hayran kaldık. adapazarında indiler ankarada binerler artık oyları sayarken Habere Git..

İYİ ve Cesur8 Mayıs 2018 - 10:34, Salı

Sayın Başkan çok yerinde tespitler yapmış tebrikler.kendi fetoculuklarını gizlemek isteyenlerin çamur at izi kalsın diyerek yaptığı herşeyi insanlar görüyor. korkutmayla sindirmyle olmaz bu işler. akp önce çözüm süreci ve feto yapılanması için yargı önünde hesap versin .... Habere Git..

sürücü6 Mayıs 2018 - 19:05, Pazar

Allah mesut etsin. ama konvoyundaki araçların bazıları bizi tehlikeye soktu . Lütfen dikkat Habere Git..

Samet ULU6 Mayıs 2018 - 00:00, Pazar

yakışır tebrikler Habere Git..

hem kel hem fotul5 Mayıs 2018 - 21:16, Cumartesi

"Temayül yoklamaları demokrasi örneğidir" oyları Adapazarı'nda kullan Ankara'da say... Adına da demokrasi örneğidir de gerçekten büyük sefalet. Habere Git..

Kamil5 Mayıs 2018 - 09:20, Cumartesi

Genç arkadaşların heyecanı çok güzel de ileri tarihli hedeflerden önce yakın tarih Türkiye ve Ortadoğu hatta Doğu Avrupa’ya bi baksınlar, şimdilerde onları kaldırdıkları gibi öncesinde de bahsettiğimiz diğer ülkeleri nasıl kandırdıklarını görsünler... Biat edecekleri adamlara dikkat etsinler Habere Git..

ne etli ne sütlü4 Mayıs 2018 - 12:21, Cuma

Gerek sakarya gerekse Türkiye ile alakalı hangi öneride bulunmuş ve çözüm sağlamıştır? günlük siyasi kavgalara girmemiş de uzun dönemli hangi çalımlara engel olmaya çalışmıştır. 2015ten bu yana işe yarar en ufak bir gayret ve işi olmuş mudur acaba sayın vekilin? Habere Git..

Muhaefet29 Nisan 2018 - 20:06, Pazar

Şuraya bir yorum birakmak istiyorum... Hayreett dogrusu nasil oldu da insanlarımız eleştiriye gecmedi Habere Git..

ayşegül28 Nisan 2018 - 09:38, Cumartesi

evet ya ilçe başkanlığında çığır açtı zaten .o yüzden görevden alındı .ben anlamıyorum bu insanları .kendilerine yer bulmak için niye bu kadar çırpınıyolar ..yapamadıkları işlerden alınıyor lar ama ak parti onları milletvekili yapar şimdi Habere Git..

AHMET28 Nisan 2018 - 09:35, Cumartesi

ferizli merkez ve tüm ilçelerden otobüs kalkacak mı acaba ??????? Habere Git..

Halil27 Nisan 2018 - 21:49, Cuma

Yani şimdi milletvekili olma zamanı kim bilir belki tutar. Hayde rastgele. Habere Git..

Fakulte22 Nisan 2018 - 16:10, Pazar

Oradaki 6 ila 7 kisi acikogretim mezunu digerleri teknik 2 yillik ferizliye harita ve insaat teknikerlik bolumumu geldi haberimiz yok.bir ceko mezunu digeri muhendislik vay be ferizli meger kampus olmus.zorla tesekkur boyle olur.hep yalan hep dolan bu is nereye kadar yaaa.... Habere Git..

Kaçak yapilar22 Nisan 2018 - 15:22, Pazar

Cok güzel bir hizmette sayın soğuk siyasetinde bu yalanını yapma.personel sana teşekkür etmedi diye topladım fırçami cektim.bide haberde teşekkür ettirdim desene Ferizli artık senin küçük oyunlarını öğrendi...çünkü teşekkür etmek kapasite meselesi. Onlarda bu kapasite yok sayın soğuk.orada lise mezunlarida var.galiba onlarda mezun olacaklar hayırlı olsun..9 ay da senin yalanlarıni dinleyecek vatandaş..sonra anılarda kalacaksin.. Habere Git..

Hakan Tetik21 Nisan 2018 - 15:52, Cumartesi

Ferizli'ye büyük katkısı olacağını düşünüyorum...CHP üyesi olarak yapılan doğru işi alkışlıyorum...Emeği geçenlere teşekkür ediyorum... Habere Git..

Aydın DURMUŞ21 Nisan 2018 - 08:51, Cumartesi

Bir ferizli li olarak ilçemizin yıllardır yolsuzlukla anılması gerçekten çok üzücü bir durumdur lakin buna ortam sağlayan belediye başkanı da sütten çıkmış ak kaşık değildir. dolayısıyla bu konularda (ateş olmayan yerden duman çıkmaz) atasözü aklıma geliyor.açıklamayı okudum ve en sonunda bir şey dikkatimi çekti ey millet akıllı olun beni eleştirmeyin yoksa mahkemelerde sürünürsünüz demek istemiş ya sayın başkan hodri meydan hadi ver mahkemeye... Habere Git..

mustafa20 Nisan 2018 - 21:11, Cuma

Allah razı olsun emeği geçenlerden. İlçemize 4 yıllık fakültenin gelmesi demek ilçemizin geleceğinin daha parlak olduğunu gösterir. hem Osb lerimiz ile uyumlu bir fakülte. Ahmet başkan getirteceğim diyordu. Allah razı olsun. Habere Git..

ali13 Nisan 2018 - 12:59, Cuma

Kırklareli valisi yaklaşmama kararı verildiği saatlerde Kırklareli üniversitesinde başarı hikayeleri anlatıyormuş herhalde bu olayda başarı hikayesi sayılır Orhan Çitçi icin Habere Git..

hhakan13 Nisan 2018 - 12:37, Cuma

vay be eski Ferizli kaymakamı nelerde becermiş hayret halen valilik makamında oturuyor Habere Git..

Ali HARBİ6 Nisan 2018 - 12:38, Cuma

Okulumuz memuru Ali Kasım'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Okul camiası olarak kendisinden çok memnunduk. Kendisi iyilik ve yardımsever insandı. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Geride kalanlara sabırlar versin. Habere Git..

yürrü bee6 Nisan 2018 - 09:30, Cuma

ertan ak.... macırcılık politikası tam gaz devam Habere Git..

farazlı4 Nisan 2018 - 14:06, Çarşamba

Hani Mahmut'u almamışsın yanına... Bu ne pişkinlik yarabbi... Habere Git..

Samet ULU2 Nisan 2018 - 10:38, Pazartesi

Tebrikler Mutluluklar Habere Git..

Samet Ulu28 Mart 2018 - 21:48, Çarşamba

Tebrik ederim evler Ferizli de organize Söğütlü de Habere Git..

YAKUP28 Mart 2018 - 11:13, Çarşamba

SANAYİ OLSU TOPRAK VERİMSİZ Habere Git..

kız tarafı25 Mart 2018 - 16:44, Pazar

Organize sanayi itirazları osb bizim yerlere gelinceye kadar mücadele edeceğiz. biz kızların hakkını devlet bizim hesaplara yatıracak değilmi. yaşasın adalet. Habere Git..

kafamda deli sorular23 Mart 2018 - 15:33, Cuma

milletin zekasıyla alay etmeye devam edin bakalım... iki tane osb diyeceksin bide ardından aşağı sakarya sulama projesi diyeceksin... alakaya maydanoz... ordakilerde kuzu gibi dinleyecek... prensip olarak PLAN lı bir şehir den bahsetmek için sanayi şehri mi, tarım şehri mi olacaksınız karar vermelisiniz.... tarım arazilerini sanayiciye peşkeş çekip sulama projesinden bahsetmek te ne olaki... Ferizlinin gelişmesi için müteahhitler binlerce ferizlide konut yaptı da sn SOĞUK siz ferizli ye ne yaptınız yeni yol mu açtınız, yeni parklarmı yaptınız. Habere Git..

Serhat Çiçek

TARİHİ KURULTAY

                                          

Arama


Arşivde Ara